سونوگرافی nt

سونوگرافی Nt

انجام سونوگرافی یکی از موارد پرکاربرد در دنیای امروز می باشد . برخی از سونوگرافی ها برای مواردی همچون غربالگری در بارداری انجام می شوند مانند سونوگرافی nt . اما استفاده از این روش ضرورت دارد ؟ با ادامه مطلب همراه باشید .

سونوگرافی nt

سونوگرافی nt

سونوگرافی Nt چیست

یکی از بخش های غربالگری در سه ماه اول بارداری سونوگرافی nt  می باشد . سونوگرافی nt معومولا بین هفته ۱۱ تا ۱۳ انجام می شود . سونوگرافی NT مخفف nuchal translucency به معنای فضای شفاف پشت گردن است .  با استفاده از این روش پزشک می تواند بیماری هایی همچون سندوم داون ، تریزومی ۱۸ و … را بررسی نماید این کار با بررسی میزان مایعی که پشت گردن وجود دارد انجام می شود .

در صورتی که پزشک در این مرحله احتمال وجود مشکل را بدهد ، برای انجام تشخیص نهایی از آزمایش CVS انجام می دهد .

مراحل انجام سونوگرافی NT

این آزمایش توسط متخصص سونوگرافی انجام می شود . ولی گاهی نیز ممکن است توسط متخصص زنان و زایمان صورت بگیرد . برای انجام این سونوگرافی باید مثانه پر باشد . بنابراین قبل از انجام آن توصیه می شود از مایعات فراوان استفاده شود . قبلا بعد از بدنیا آمدن جنین ، مشکلات ژنتیکی برای جنین نمایان می شود . در این روش باید مادر به پشت پا و یا پهلو دراز بکشید . یک ژل به شکم مالیده شده و با استفاده از یک دستگاه به نام پروب سونوگرافی که روی شکم قرار می دهد می تواند داخل شکم را بررسی نماید . با حرکت این وسیله روی شکم تمام جزئیات روی مانیتور نمایش داده می شود . انجام این روش بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طول می کشد .

نتایج سونوگرافی NT

یکی از امن ترین روش های کسب اطلاعات در رابطه با جنین می باشد . مقدار ۵٫۲ میلی متر و یا کمتر از ۵٫۲ میلی متر طبیعی می باشد . اگر این مقدار بالای ۵٫۲ باشد غیر طبیعی است . این آزمایش معمولا با آزمایش غربالگری خون بررسی می شود . در سونوگرافی NT مشکلاتی که احتمال دارد ایجاد شود بررسی می گردد . در صورت وجود مشکل باید آزمایش نهایی انجام شود .

عوامل تاثیر گذار در سونوگرافی NT

گاهی اوقات ممکن است جنین مشکلی نداشته باشد ولی در سونوگرافی NT وجود مشکل برای جنین را نشان دهد . این مورد به نتیجه کاذب مثبت نام گرفته است . گاهی نیز جنین دارای مشکل می باشد و هیچ مشکلی برای جنین نمایش داده نمی شود به این شرایط نیز نتایج کاذب منفی می گویند . برخی موارد در نتیجه سونوگرافی موثر می باشد . مانند :

  • وجود مدفوع در روده
  • به صورت غیر طبیعی مایع آمنیوتیک کم باشد .
  • اضافه وزن زیاد
  • عدم توانایی دراز کشیدن در انجام آزمایش
  • قرار گرفتن جنین در شرایط خاص

سونوگرافی NT  شام چه چیزی است

مادرانی که فرزاندی با ناهنجاری خود و یا یکی از نزدیکانشان بدنیا آورده اند و زنانی که در سن بالای ۳۵ سال باردار می شوند باید این آزمایش را انجام دهند .

این سونوگرافی علاوه بر مشکلات مادر زادی ، سن دقیق جنین و زمان دقیق زایمان را بررسی می کند .

با استفاده از سونوگرافی NT استخوان بینی هم قابل رویت می باشد . زیرا در جنین هایی که دچار ناهنجاری مادرزادی هستند قالبا تیغه بینی تشکیل نمی شود .

سونوگرافی درمانگاه صدر ، یکی از بهترین سونوگرافی خوب در جنوب تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر عباسی با شماره ۵۵۶۱۷۱۷۰ تماس حاصل نمایید .

خطرات سونوگرافی NT

سونوگرافی NT بی درد و غیر  تهاجمی می باشد . تقریبا این سونوگرافی بی خطر می باشد و تنها نگرانی که برای بانوان ایجاد می شود برای نتیجه این سونوگرافی می باشد که احتمال وجود مشکل بسیار کم است . پس برای راحتی خاطر این آزمایش را انجام داده تا بارداری و زایمانی با خاطری آسوده داشته باشید .

هزینه سونوگرافی NT

یکی از نگرانی هایی که برای افراد مختلف ایجاد می شود هزینه بالای سونوگرافی می باشد . در صورتی که اگر در جای معتبر سونوگرافی را انجام دهید تعرفه ثبت شده در هر سونوگرافی دریافت می شود . ولی قبل از انجام هر گونه سونوگرافی ابتدا باید به پزشک مراجعه نمایید . در صورتی که پزشک تشخیص داد که باید سونوگرافی انجام شود می توانید اقدام به سونوگرافی مورد نظر کنید .

بخش های مختلف کلینیک صدر

دندانپرشکی

سونوگرافی

گوش ، حلق و بینی

پوست ، مو و زیبایی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر ، گروه مدیریت سایت کلینیک صدر

پاسخ

چهارده − 13 =

Call Now Button