سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی انواع مختلفی دارد که سونوگرافی واژینال یکی از آنها می باشد . اما دلایل استفاده از این سونوگرافی چیست ؟ مراحل انجام سونوگرافی واژینال چگونه می باشد ؟ با ادامه مطلب همراه باشید .

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

یکی از راه های بررسی دستگاه تناسلی بانوان انجام سونوگرافی واژینال می باشد . در این سونوگرافی می توان ناهنجاری های موجود در رحم ،  وضعیت تخمدان ها ، لوله های رحم و … را بررسی نمود .

این آزمایش در صورت وجود علائم درد در لگن و خونریزی غیرطبیعی توسط پزشک تجویز می شود و فیبرویدها (تومورهای عضلانی رحم)، پولیپ ها (ضخیم شدن پوشش داخلی رحم)، کیست تخمدان، ناباروری و اوایل بارداری مورد بررسی قرار می گیرد.

یکی از دلایلی که مردم نگران آن هستند سقط های مکرری می باشد که در ماه های اول بارداری رخ می دهد . با استفاده از سونوگرافی واژینال می توان دلایل ایجاد این سقط ها را بررسی نمود و بهترین روش برای جلوگیری از سقط جنین در ماه های اول بارداری را برای بیمار انجام  داد .

مراحل انجام سونوگرافی واژینال

دستگاه پرابی در سمت واژینال بیمار قرار گرفته می شود . دستگاه پراب بعد از قرار گرفتن در محل مورد نظر امواجی را ساطع می نماید که این امواج فراصوت می باشد . این امواج بعد از وارد شدن به هر چیزی که برخود کنند منعکس می شود و موجب نمایش تصویری می گردد .

مزایای سونوگرافی واژینال

از مهمترین مزایای سونوگرافی واژینال می توان به کیفیت بالای تصاویر در این عکس ها اشاره نمود . به عنوان مثال در سونوگرافی تخمدان روش واژینال بسیار دقیق تر قابل مشاهده می باشد تا روش سونوگرافی شکمی .

دلایل استفاده از سونوگرافی واژینال

 • برای بررسی های خونریزی های غیر عادی و یا بررسی مشکلات در قاعدگی
 • بررسی توده های موجود در تخمدان ها
 • بررسی مشکلات ناباروری در زنان
 • بررسی کردن در حاملگی های خارج از رحم
 • بررسی درد های در قسمت لگن
 • سونوگرافی واژینال در بارداری
 • سونوگرافی واژینال در بارداری اهمیت بالایی دارد . می توان با استفاده از این روش تاریخ بارداری را مشخص نمایید .
 • بررسی ضربان قلب جنین
 • بررسی کردن جفت بیمار
 • بررسی علت خونریزی بانوان
 • بررسی نمودن میزان رشد چنین در ابتدای بارداری

و ….

سونوگرافی واژینال در بارداری چه چیزی را نمایش می دهد

در هفته ۶ تا هفته ۸ : در این مدت می توان ساک حاملگی و رشد جنین را مشاهده نمود . ولی ممکن است در این مدت ضربان قلب نوزاد را تشخیص ندهند . در این مرحله می توان بسته بودن پایین رحم را نیز بررسی نمود .

در هفته ۸ تا هفته ۱۰ : در این مدت می توان ضربان جنین را با دقت گوش داد . در این دوره جنین شبیه به بادام زمینی می ماند . مایع اطراف جنین نیز در این مرحله قابل مشاهده می باشد .

در هفته  ۱۰ تا هفته ۱۲ : در این دوره می توان به بررسی سر تا پایین ستون فقرات پرداخت . در این مرحله جنین شبیه به یک کودک است و تمام قسمت های آن به خوبی شکل گرفته و ایجاد شده است .

مراحل آمادگی در سونوگرافی واژینال

برای انجام سونوگرافی واژینال نیاز به آمادگی خاصی نمی باشد فقط کافیست که مثانه بر خلاف سونوگرافی nt خالی باشد . در صورت استفاده از تامپون بهتر است برداشته شود . پوشیدن لباس راحت برای انجام این سونوگرافی بهتر است .

برای انجام سونوگرافی واژینال بهتر است به یک کلینیک مجهز مراجعه نمایید سونوگرافی کلینیک صدر یکی از  سونوگرافی خوب در جنوب تهران می باشد . برای دریافت مشاوره از دکتر سعید عباسی با شماره ۵۵۶۱۷۱۷۰ تماس حاصل نمایید .

مدت زمان انجام سونوگرافی واژینال

برای انجام سونوگرافی واژینال بین ۱۵ الی ۳۰ دقیقه ممکن است زمان نیاز باشد . اطلاعات بدست آمده در این نوع سونوگرافی را باید نزد رادیولوژیست و یا متخصص زنان باید نشان داد .

زمان مناسب برای سونوگرافی واژینال

طبق تحقیقات صورت گرفته در سونوگرافی واژینال بهتر است انجام این سونوگرافی در روز پنجم قاعدگی از این روش استفاده شود . سونوگرافی واژینال را می توان در دروه قاعدگی نیز انجام داد .

بخش های مختلف کلینیک صدر

دندانپرشکی

سونوگرافی

گوش ، حلق و بینی

پوست ، مو و زیبایی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر ، گروه مدیریت سایت کلینیک صدر

پاسخ

پنج × یک =

Call Now Button