سونوگرافی در جنوب تهران

سونوگرافی چیست

در این مقاله در مورد استفاده از سونوگرافی برای تصویر برداری از بدن در بخش کلینیک صدر صحبت می کنیم .

سونوگرافی (همچنین به عنوان سونوگرافی تشخیصی شناخته شده است) یک روش تصویربرداری تشخیصی مبتنی بر کاربرد اولتراسوند است.  از این روش تشخیصی برای مشاهده ساختارهای داخلی بدن مانند تاندون ها، عضلات، مفاصل، رگ های خونی و اندام های داخلی استفاده می شود. هدف آن اغلب برای پیدا کردن یک منبع بیماری و یا حذف هر گونه  علل آسیب در بدن است.  لازم به ذکر است که سونوگرافی در میان بانوان در دوران بارداری بسیار کاربرد دارد .

سونوگرافی، امواج صوتی با فرکانس هایی بالاتر از صداهای انسان (> 20،۰۰۰ هرتز) است. با ارسال پالس های سونوگرافی به بافت با استفاده از یک پروب  تصاویر به عنوان خروجی نمایش داده می شوند . صدا از بافت انعکاس می یابد، با بافت های مختلف بازتاب می شود ، این اکوها ضبط  می شود و به عنوان یک تصویر به اپراتور ارسال می گردد .

این تصاویر انواع مختلفی دارد و می توانند نمایانگر جریان خون، حرکت بافت را در طول زمان، محل خون، حضور مولکول های خاص، سختی بافت یا آناتومی منطقه سه بعدی باشند .

سونوگرافی-چیست

در مقایسه با دیگر روش های برجسته تصویربرداری پزشکی، سونوگرافی چندین مزیت دارد.

تصاویر را در زمان حال نمایش می دهد ، هزینه آن به نسبت سایر روش های تصویر برداری  پایین تر است .

همچنین اشعه ای که در این روش تصویر برداری استفاده می شود کاملا بی خطر است  و هیچ گونه عوارضی برای فرد ندارد .

سونوگرافی به طور گسترده در حوزه پزشکی استفاده می شود. ممکن است  به منظور هر دو  روش تشخیص و روش های درمانی انجام شود .

Sonography برای تصویربرداری بافت نرم بدن مفید است. ساختارهای سطحی مانند عضلات، تاندونها، بیضه ها، پستان، غده تیروئید و پاراتیروئید و مغز نوزاد  … را می توان با کمک سونوگرافی بررسی کرد .

فرکانس های مورد استفاده برای تصویربرداری پزشکی به طور کلی در محدوده ۱ تا ۱۸ مگاهرتز است. فرکانس های بالاتر دارای طول موج کوتاهتر، به ترتیب کوچکتر هستند و می توان آنها را برای ساختن سونوگرافی با جزئیات کوچکتر مورد استفاده قرار داد. با این حال، موجک صدا در فرکانس های بالاتر افزایش می یابد، بنابراین برای نفوذ بهتر به بافت های عمیق، یک فرکانس پایین (۳-۵ مگاهرتز) استفاده می شود.

با تشکر ، گروه مدیریت سایت کلینیک صدر

پاسخ

سیزده − سه =

Call Now Button