درمان کم خونی

درمان کم خونی

یکی از مشکلات شایع بین تمام افراد کم خونی می باشد . حدود ۱۰ درصد از افراد بالای ۶۵ سال به کم خونی مبتلا هستند . اما علت ایجاد کم خونی چیست ؟ درمان کم خونی بر چه اساسی مشخص می شود ؟

درمان کم خونی

کم خونی

کم خونی یک وضعیت کمبود اریتروسیت ( سلول سرخ خونی [RBC] ) می باشد .

این وضعیت با اندازه گیری غلظت هموگلوبین یا سطح هماتوکریت ( درصدی از حجم کل خون که با RBC ها اشغال می شود ) ارزیابی می گردد .

شاخص های سازمان بهداشت جهانی ، کم خونی را به صورت سطح هموگلوبین یا هماتوکریت به میزان ۲ انحراف معیار کمتر از میانگین تعریف می کند .

هموگلوبین کمتر از ۱۳g/dL در مردان و کمتر از ۱۲g/dL در زنان کم خونی به شمار می آید .

کم خونی ممکن است علت زمینه ای شکایت موجود باشد یا آن که امکان دارد یک یافته اتفاقی در معاینه فیزیکی یا بررسی آزمایشگاهی باشد .

علت ایجاد کم خونی

سه دلیل کلی برای ایجاد کم خونی وجود دارد :

تخریب سریع RBC ها ( همولیز )

کاهش تولید RBC ها ( نارسایی مغز استخوان )

از دست دادن خون ( خونریزی زیاد )

علائم کم خونی

برخی علائم کم خونی شامل کاهش تحمل ورزش ،  تنگی نفس به هنگام فعالیت ، تنگی نفس به هنگام استراحت ، ضعف ، احساس سبک سری ، رنگ پریرگی و … می باشد .

انواع کم خونی

کم خونی ناشی از فقر آهن

یکی از شایعترین دلایل ابتلا به کم خونی ، فقر آهن می باشد . بدن انسان به منظور ساخت هموگلوبین نیاز به آهن دارد . این نوع از کم خونی ممکن است به علت قاعدگی طولانی مدت ، زخم داخلی ، سرطان روده و … ایجاد شود .

کم خونی یا مگالوبلاستیک یا فقر ویتامین

گاهی به علت کمبود ویتامین B12 این مشکل رخ می دهد . در این نوع کم خونی ، بدن گلبول های قرمز تولید می نماید به همین علت باعث اختلال در تحویل اکسیژن می شود . با استفاده از دارو می توان این کم خونی را درمان نمود .

بیماری های نهفته

گاهی بیماری هایی نهفته ای وجود دارند که می توانند منجر به آسیب به گلبول قرمز خون شوند . مانند بیماران که مشکل کلیوی دارند .

بیماری ارثی خون

درصورت وجود بیماری در یکی از افراد خانواده احتمال ابتلا در آن ها افزایش می یابد .

 کم خونی آپلاستیک

این مشکل بسیار نادر می باشد و اصولا زمانی که میزان تولید گلبول قرمز کم است ایجاد می شود . در موارد مختلفی ممکن است ایجاد شود مانند روش های درمان سرطان از جمله پرتو درمانی و شیمی درمانی .

درمان کم خونی

درمان کم خونی با توجه به میزان حاد بودن و علت ان بستگی دارد . بنابراین بهتر است ابتدا به یک متخصص خون مراجعه نمایید ، بعد از انجام آزمایش های لازم و بررسی های مورد نظر درمان بیمار انتخاب می شود .

جهت دریافت مشاوره از پزشکان درمانگاه صدر با شماره ۵۵۶۲۹۵۶۷ تماسص حاصل نمایید .

سایر مقالات درمانگاه صدر

درمان استرس

درمان سرطان سینه

درمان بواسیر

 

پاسخ

دو + هفده =

Call Now Button