درمان کبد چرب

درمان کبد چرب

آیا به بیماری کبد چرب دچار شده اید ؟؟؟ آیا روش های پیشگیری از ابتلا به کبد چرب را نمی دانید ؟؟؟ آیا از روش های درمان کبد چرب آگاهی ندارید ؟؟؟؟ با ادامه مطلب همراه باشید تا به تمام سوالات خود پاسخ دهید .

درمان کبد چرب

درمان کبد چرب

درمان کبد چرب

کبد دومین عضو در بدن انسان می باشد . در واقع کبد وظیفه پاکسازی و رفع سموم در بدن انسان را دارد . به همین دلیل نام دیگر کبد فیلتر بدن می باشد . در قسمت مضر مواد غذایی و نوشیدنی ها از دیگر قسمت ها دفع می شود .

انواع کبد های چرب

کبد چرب غیر الکی

هنگامی که کبد بیمار قادر به شکستن و ار بین بردن چربی ها نباشد ، این چربی ها در بافت کبد جمع شده و کبد چرب غیر الکلی به وجود می آید . این نوع مشکل در کبد هیچ نوع ارتباطب با مصرف الکل ندارد . این بیماری ممکن است باعث ایجاد زخم ، نارسایی و … در کبد شود .

کبد چرب الکلی

اولین مرحله بیماری هایی که مربوط به مصرف الکل می باشند . این بیماری با کاهش مصرف الکل درمان می شود . در این روش با توجه به مصرف زیاد الکل بافت چربی ها آسیب می بیند دیگر قاد به شکستن چربی ها نمی باشد . باید توجه نمود که در درمان کبد چرب الکلی در صورت ادامه دادن به مصرف الکل ممکن است به سیروز کبدی دچار شوید .

کبد چرب بارداری

از نادرترین روش های کبد چرب می باشد . ولی در صورتی که مادر در دوره باداری به این بیماری مبتلا شود خطرات جدی در بر خواهد داشت . این خطرات هم برای مادر و هم برای جنین می باشد .

علائم این بیماری ممکن است در سه ماهه سوم بارداری رخ دهد و مادر دچار حالت تهوع ، استفراغ  ، زردی و … شود . بنابراین حتما متخصص زنان آزمایش لازم را برای اطلاع از این بیماری کسب می نماید .

برخی علائم ابتلا به کبد چرب بارداری
  • بی اشتهایی در دوره بارداری
  • احساس کوفتگی در بدن
  • درد در ناحیه شکم
  • ضعف فیزیکی مادر
  • کاهش وزن چشم گیر
  • زردی در چشم و پوست مادر
  • ایجاد ریفلاکس گوارشی
  • بد شدن طعم دهان در اول صبح
  • ایجاد لک صورت
  • عصبانیت های شدید و پرخاشگری

مراحل تشخیص کبد چرب

از سادترین و بهترین روش های تشحیص کبد چرب می توان از تصویربرداری استفاده نمود . علاوه بر انجام تصویربرداری از آزمایش نیز برای بررسی آنزیم در تشخیص التهاب ناشی از کبد چرب استفاده می شود . در صورت نیاز از روش هایی همچون سی تی اسکن نیز استفاده کنند .

بهترین نکته در درمان کبد چرب تشخیص به موقع بیماری کبد چرب می باشد ، بنابراین برای تشخیص درست و دقیق به متخصص عمومی ماهر مراجعه نمایید .
دکتر کاوه کوش آبادی  ،از بهترین متخصص عمومی در جنوب تهران می باشند که همه روزه در ساعت های 9 الی 15 در درمانگاه صدر حضور دارند . جهت تماس با دکتر کوش آبادی با شماره 55617170 داخلی 101 تما حاصل نمایید .

موارد مضر در بیماری کبد چرب

برخی موارد باعث تشدید این بیمار می شود و در صورتی که بیمار دچار بیماری کبد چرب می باشد باید در مصرف این مواد دقت نماید .

مصرف الکل

مصرف الکل در بیماری کبد چرب به هیچ عنوان توصیه نمی شود . مصرف زیاد الکل باعث می شود که کبد نتواند چربی ها را بشکند . حتی اکر علت کبد چرب شما غیر الکلی باشد باید از مصرف الکل خودداری نمایید .

غذاهایی دارای کربن هیدرات فراوان

اگر شما دچار کبد چرب می باشید تا حد امکان در مصرف غذاهایی که دارای کربن هیدرات می باشند مانند برنج ، نان و … باید نهایت دقت را داشته باشید . در مصرف زیاد کربن هیدرات سطح انسولین خون افزایش می یابد . این حساسیت که در انسولین رخ می دهد خود یک عامل مهم در کبد چرب است .

نوشیدنی های پر شکر

برخی نوشیدنی ها مانند نوشابه گازدار ، نوشابه انرژی زا ، آبمیوه های که سرشار از شکر هستند و … باید خودداری شود .

غذاهای فرآورده شده

مصرف غذاهای حاضری ، روغن های هیدروژنه را باید به حداقل رساند .

درمان کبد چرب

برای درمان کبد چرب روش های مختلفی می باشد . ابتدا باید نوع کبد چرب بیمار تشخیص داده شود و بعد از تشخیص بیمار حتما مواردی که پزشک اطلاع می دهد را باید کم مصرف نماید . برای درمان کبد چرب از ورزش نیز استفاده می شود . ورزش کردن یکی از بین مراحل درمان کبد چب می باشد بنابراین پزشک شما برنامه برای ورزش به شما می دهد .

بیمارانی که دارای کبد چرب می باشند باید از مصرف شکر ، کشیدن دخانیات ، مصرف زیاد غذاهایی که دارای کربن هیدرات می باشندخودداری نمایند .

استفاده از سبزیجات تازه ، میوه و … برای کاهش بیماری کبد چرب مناسب می باشد .

بخش های مختلف کلینیک صدر

دندانپرشکی

سونوگرافی

گوش ، حلق و بینی

پوست ، مو و زیبایی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر ، گروه مدیریت سایت کلینیک صدر

پاسخ

پانزده − چهار =