درمان کبد چرب

درمان کبد چرب

کبد دومین عضو در بدن انسان می باشد . در واقع کبد وظیفه پاکسازی و رفع سموم در بدن انسان را دارد . اما چگونه می شود به بیماری کبد چرب دچار شویم . درمان کبد چرب چگونه است ؟

درمان کبد چرب

درمان کبد چرب

درمان کبد چرب

به اینکه کبد وظیفه پاکسازی و رفع سموم در بدن انسان را دارد نام دیگر آن فیلتر بدن می باشد . در قسمت مضر مواد غذایی و نوشیدنی ها از دیگر قسمت ها دفع می شود .

انواع کبد های چرب

کبد چرب غیر الکی

هنگامی که کبد بیمار قادر به شکستن و از بین بردن چربی ها نباشد ، این چربی ها در بافت کبد جمع شده و کبد چرب غیر الکلی به وجود می آید . این نوع مشکل در کبد هیچ نوع ارتباطی با مصرف الکل ندارد . این بیماری ممکن است باعث ایجاد زخم ، نارسایی و … در کبد شود .

کبد چرب الکلی

اولین مرحله بیماری هایی که مربوط به مصرف الکل می باشند . این بیماری با کاهش مصرف الکل درمان می شود . در این روش با توجه به مصرف زیاد الکل بافت چربی ها آسیب می بیند دیگر قادر به شکستن چربی ها نمی باشد . باید توجه نمود که در درمان کبد چرب الکلی در صورت ادامه دادن به مصرف الکل ممکن است به سیروز کبدی دچار شوید .

کبد چرب بارداری

از نادرترین روش های کبد چرب می باشد . ولی در صورتی که مادر در دوره باداری به این بیماری مبتلا شود خطرات جدی در بر خواهد داشت . این خطرات هم برای مادر و هم برای جنین می باشد .

علائم این بیماری ممکن است در سه ماهه سوم بارداری رخ دهد و مادر دچار حالت تهوع ، استفراغ  ، زردی و … شود . بنابراین حتما متخصص زنان آزمایش لازم را برای اطلاع از این بیماری کسب می نماید .

برخی علائم ابتلا به کبد چرب بارداری
  • بی اشتهایی در دوره بارداری
  • احساس کوفتگی در بدن
  • درد در ناحیه شکم
  • ضعف فیزیکی مادر
  • کاهش وزن چشمگیر
  • زردی در چشم و پوست مادر
  • ایجاد ریفلاکس گوارشی
  • بد شدن طعم دهان در اول صبح
  • ایجاد لک صورت
  • عصبانیت های شدید و پرخاشگری

مراحل تشخیص کبد چرب

از سادترین و بهترین روش های تشحیص کبد چرب می توان از تصویربرداری استفاده نمود . علاوه بر انجام تصویربرداری از آزمایش نیز برای بررسی آنزیم در تشخیص التهاب ناشی از کبد چرب استفاده می شود . در صورت نیاز از روش هایی همچون سی تی اسکن نیز می توان استفاده نمود .

بهترین نکته در درمان کبد چرب تشخیص به موقع بیماری کبد چرب می باشد ، بنابراین برای تشخیص درست و دقیق به متخصص عمومی ماهر مراجعه نمایید .
دکتر کاوه کوش آبادی  ،از بهترین متخصص عمومی در جنوب تهران می باشند که همه روزه در ساعت های ۹ الی ۱۵ در درمانگاه صدر حضور دارند . جهت تماس با دکتر کوش آبادی با شماره ۵۵۶۱۷۱۷۰ داخلی ۱۰۱ تما حاصل نمایید .

موارد مضر در بیماری کبد چرب

برخی موارد باعث تشدید این بیمار می شود و در صورتی که بیمار دچار بیماری کبد چرب می باشد باید در مصرف این مواد مضر دقت نماید .

مصرف الکل

مصرف الکل در بیماری کبد چرب به هیچ عنوان توصیه نمی شود . مصرف زیاد الکل باعث می شود که کبد نتواند چربی ها را بشکند . حتی اکر علت کبد چرب شما غیر الکلی باشد باید از مصرف الکل خودداری نمایید .

غذاهایی دارای کربن هیدرات فراوان

اگر شما دچار کبد چرب می باشید تا حد امکان در مصرف غذاهایی که دارای کربن هیدرات می باشند مانند برنج ، نان و … باید نهایت دقت را داشته باشید . در مصرف زیاد کربن هیدرات سطح انسولین خون افزایش می یابد . این حساسیت که در انسولین رخ می دهد خود یک عامل مهم در کبد چرب است .

نوشیدنی های پر شکر

برخی نوشیدنی ها مانند نوشابه گازدار ، نوشابه انرژی زا ، آبمیوه های که سرشار از شکر هستند و … باید خودداری شود .

غذاهای فرآورده شده

مصرف غذاهای حاضری ، روغن های هیدروژنه را باید به حداقل رساند .

درمان کبد چرب

برای درمان کبد چرب روش های مختلفی می باشد . ابتدا باید نوع کبد چرب بیمار تشخیص داده شود و بعد از تشخیص بیمار حتما مواردی که پزشک اطلاع می دهد را باید رعایت نماید . برای درمان کبد چرب از ورزش نیز استفاده می شود . ورزش کردن یکی از بین مراحل درمان کبد چرب می باشد بنابراین پزشک شما برنامه برای ورزش به شما می دهد .

بیمارانی که دارای کبد چرب می باشند باید از مصرف شکر ، کشیدن دخانیات ، مصرف زیاد غذاهایی که دارای کربن هیدرات می باشد خودداری نمایند .

استفاده از سبزیجات تازه ، میوه و … برای کاهش بیماری کبد چرب مناسب می باشد .

بخش های مختلف کلینیک صدر

دندانپرشکی

سونوگرافی

گوش ، حلق و بینی

پوست ، مو و زیبایی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر ، گروه مدیریت سایت کلینیک صدر

پاسخ

1 + 20 =