بیماری های زنان

بیماری های زنان

اختلالات هورمونال پیش از سی سالگی

موضوع اختلالات هورمونال به طور اختلال دوران قاعدگی ماهانه می باشد که در ۲۰ درصد از دختران به علت تخمدان های پلی کیستیک مشاهده می شود . موضوع کاملا ژنتیکی می باشد اما نداشتن تحرک و مصرف رژیم های غذایی نامرغوب و غذاهای آماده و چرب و وزن زیاد به حاد شدن آن کمک می کند .

زنان و زایمان

عفونت های لگنی

عفونت های لگنی به عفونت دستگاه تناسلی داخلی معروف هستند که معمولا در روابط جنسی انتقال می یابند . و بر اثر منتقل شدن میکروارگانیسم ها از بخش های تحتانی دستگاه تناسلی به صورت صعودی و رسیدن آن به رحم رخ می دهد که علائم آن عبارتند از تب به همراه درد لگنی – درد زیر شکم .

افزایش ترشحات

موضوع دیگری در این سن عفونت ها و بیشتر شدن ترشحات می باشد . این مشکل می تواند در دوران یائسگی هم امکان دارد رخ دهد اما در سن های پایین تر به علت داشتن رابطه جنسی این موضوع بیشتر دیده می شود .

کیست های تخمدان

موضوع دیگر در این رده سنی کیست های تخمدان است که امکان دارد با اختلال پریود یا درد ظاهر شوند و یا با سونوگرافی تشخیص داده شود . کیست های ساده با رشد قسمتی از تخمدان و جمع شدن مایع درون آن مشخص می شود .   اکثر این کیست ها به خود به خود یا با استفاده ازقرص های پیشگری از بارداری از بین می روند .

توده های خوش خیم تخمدان به وسیله جراحی قابل درمان هستند .

آندومتریوز

بیماری دیگری که اصولا در سنین ۳۰ سالگی مشاهده می شود آندومتریوز می باشد . آندومتریوز بیماری خوش خیمی است که در آن بافت لایه داخلی رحم در قسمتی خارج از حفره رحمی قرار می گیرد .

آندومتریوز های تخمدان کیست های دارای مایع غلیظ شکلاتی رنگ و در برخی از اوقات سیاه رنگ می باشند .
علائم آن عبارتند از : درد دوران پریود – درد در هنگام رابطه جنسی و اجابت مزاج سخت .

سرطان گردن رحم

موضوع دیگری که در این سن پیشگیری از سرطان گردن رحم است با انجام دادن تست پاپ اسمیر می باشد . سرطان دهانه رحم  سرطانی که کاملا قابل درمان می باشد.

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی رایج ترین تومورهای لگنی در رشته زنان می باشد . ۷۵ درصد زنان از لحاظ بافت شناسی به فیبروم مبتلا می شوند اما تنها ۲۰ الی ۳۰ درصد زنان به طور بالینی فیبروم دارند و بیشتر آن ها هیچگونه علائمی ندارند .

زنان و زایمان

سینه درد

درد سینه یکی دیگر از مشکلات زنان در سنین ۳ تا ۵۰ سالگی می باشد که به علت تغییرات فیبروکیستیک سینه به وجود می آید و از حساسیت گیرنده های سینه نشات می گیرد.   درد اصولا در دو سینه و پراکنده می باشد و پیش از آغاز پریود حاد می شوند و در حقیقت پریودی برای سینه است که اغلب موجب نگرانی خانم ها می شود و در سونوگرافی نشانه های فیبروکیستیک مشاهده می شود .

 یائسگی

یکی دیگر از مشکلات اصلی زنان در سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی تغییرات مربوط به یائشسگی می باشد و سن متوسط یائسگی ۴۴ تا ۴۸ سالگی است که یک تا دو سال پیش از تثبیت یائسگی تغییرات در این دوره به وجود می آید . این تغییرات شامل اختلال ماهیانه است که اول فواصل آن نزدیک می شود و بعد در فاصله های دیرتر  رخ می دهد .

علائم آن عبارتند از گرگرفتگی – اضطراب  و بی خوابی شدید باشد .

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی اولین روش زایمان می باشد  و نیز این روش امروزه هم بهترین روش زایمان محسوب می شود  . زایمان طبیعی یعنی دنیا آمدن نوزاد به وسیله رحم مادر است و این روش کاملا بی خطر و بی دردسر است.

یکی از اساسی ترین مزیت های زایمان طبیعی حالت روحی نورزاد است  چرون هنگامی که نوزاد از طریق رحم مادر به دنیا می آید بدون هیچگونه فصله زمانی در آغوش مادر قرار می گیرد و همین امر موجب رابطه عاطفی بین مادر و نوزراد می شود .

زایمان سزارین

این نوع زایمان  از طریق جراحی صورت می گیرد که همراه با شکافتن پوست روی شکم و عضلات زیر آن و جداره رحم انجام می شود .

 طبق تحقیقات به دست آمده ۱۰ درصد از زایمان هایی که تاکنون انجام شده است به روش سزارین بوده است و آماری که در ایران می باشد۳ برابر دیگر کشورها است . زایمان سزارین به این صورت است که قسمت تحتانی شکم و رحم به طول ۴ اینچ شکافته می شود .

     دو نوع سزارین وجود دارد

 • سزارینی که از قبل برنامه ریزی شده است
 • سزارینی که اضطراری می باشد

سزارین برنامه ریزی شده : انجام این نوع سزارین اختیاری است و بر طبق توافق بین پزشک متخصص زنان و زایمان و مادر انجام می شود . در مدت زمان بارداری مادر می تواند تمامی جزئیات را با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کند .

سزارین اضطراری

در این نوع سزارین فرد مدتی درد زایمان را تحمل می کند در نتیجه به اجبار سزارین را انجام میدهد . از مهم ترین دلایل انجام این نوع سزارین این است که درد زایمان روند خوبی نداشته و پزشک برای حفظ سلامت نوزاد و مادر زایمان سزارین را تجویز می کند . در نهایت لزوم دارد که شخص سرازین شود . از دیگر دلایل این نوع زایمان زجر جنینی و فشار خون بالای مادر  است .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر ، گزوه مدیریت سایت کلینیک صدر

2 thoughts on “بیماری های زنان

 1. baranam - آذر ۱۹, ۱۳۹۷ در ۸:۰۷ ق.ظ

  خواهرم تو سونوگرافی سه ماهه اول بارداریش یه مشکلی داشت ، بهش گفتن باید تو هفده ۱۷ بیاد دوباره یه سونو دیگه انجام بده . یعنی ممکنه بگن بچشو سقط کنه ؟ مرکز شما سونوگرافی برای سه ماهه دوم بارداری داره ؟

  پاسخ
  • sadrclinic - دی ۲۵, ۱۳۹۷ در ۱۱:۴۹ ق.ظ

   باید بررسی های لازم انجام بشه تا بشه نتیجه قطعی و داد

   پاسخ

پاسخ

سیزده − 13 =

Call Now Button