بهترین سونوگرافی در جنوب تهران

سونوگرافی

یکی از روشهای تصویر برداری، سونوگرافی است که می‌توان گفت هیچ گونه خطری برای بدن ندارد. به این روش اولترا سونوگرافی Ultrasonography نیز گفته می‌شود. در روشهای تصویر برداری با اشعه ایکس مثل رادیوگرافی ساده یا سی تی اسکن، بدن مورد تابش میزان مشخصی از اشعه‌ی یونیزان واقع می‌شود که اگر بیشتر از حد باشد ممکن است منجر به اشکالاتی در کارکرد سلولها شود، خوشبختانه در سونوگرافی از اشعه‌ ایکس استفاده نمی‌شود.

سونوگرافی

مکانیسم سونوگرافی

امواجی که در سونوگرافی به کار می‌روند از جنس امواج صوتی و به عبارتی صدا هستند و هیچ ضرری به بدن نمی‌رسانند. این امواج فراصوتی هستند و جنسشان کاملاً مثل صدا است اما به دلیل بالا بودن فرکانس یا بسامد آنها با گوش انسان شنیده نمی‌شوند ولی به هر حال خواص صدا را دارند یعنی در صورتی که با موانع برخورد کنند، انعکاس می‌یابند.

روش انجام سونوگرافی

سونوگرافی روشی بدون درد است و هنگام انجام آن بیمار به هیچ وجه احساس ناراحتی نمی‌کند. این روش توسط دستگاه مخصوص سونوگرافی و به وسیله‌ی متخصص تصویر برداری انجام می‌شود. متخصص دستگاه را روی ناحیه‌ی مورد نظر قرار می‌دهد و امواج بعد از برخورد به بافتهای متفاوت بدن منعکس می‌شوند و امواج بازتاب شده مجددا به وسیله‌ی همان دستگاه دریافت می‌شوند.

موارد مؤثر در انعکاس امواج سونوگرافی

داخل بدن انسان بافتهای مختلفی وجود دارند که توانایی آنها در انعکاس امواج صوتی با هم فرق دارد. تعدادی از آنها امواج صوتی را بیشتر و بعضی کمتر منعکس می‌کنند. به همین دلیل فرم و ساختار انعکاس امواج صوتی در سونوگرافی به شکل و مواد سازنده‌ی بافتهای داخل بدن که مورد تابش قرار گرفته‌اند، وابسته است.

کاربردهای سونوگرافی

امواجی که از بدن بازتابیده می‌شوند به وسیله‌ی یک کامپیوتر آنالیز می‌شوند و به تصویر تبدیل می‌شوند. متخصص تصویر برداری این تصاویر را روی مانیتور مشاهده می‌کند و تعدادی از آنها را چاپ می‌کند و به بیمار تحویل می‌دهد تا در بررسی‌های پزشکی مورد استفاده قرار بگیرند. در سونوگرافی اغلب بافتهای نرم اندام دیده و ارزیابی می‌شوند، بنابراین سونوگرافی دستگاهی مناسب برای تشخیص مشکلات عضلات، رباط‌ها، تاندون‌ها و بافتهای دیگر است ولی برای تشخیص مشکلات استخوان مناسب نیست.

انواع سونوگرافی

سونوگرافی به انواع دو بعدی، سه بعدی و چهار بعدی تقسیم می‌شود. با سونوگرافی می‌توان تصویر اندام در حال حرکت را نیز مشاهده کرد. به سونوگرافی قلب اکوکاردیوگرافی می‌گویند. یکی از انواع سونوگرافی، سونوگرافی داپلر Doppler Sonography است. این روش براساس داپلر عمل می‌کند و هدف از انجام آن ارزیابی میزان و سرعت جریان خون در رگهای بدن است. یکی از کاربردهای سونوگرافی داپلر، بررسی احتمال لخته شدن خون در رگهای عمقی ساق DVT در ارتوپدی است.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر ، گروه مدیریت سایت کلینیک صدر

4 thoughts on “بهترین سونوگرافی در جنوب تهران

 1. اقدس - شهریور ۷, ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۵ ق.ظ

  برای غربالگری دوره ی سوم هم سونوگرافی دارید؟

  پاسخ
  • sadrclinic - مهر ۲۸, ۱۳۹۷ در ۱۱:۴۳ ق.ظ

   سلام . بله

   پاسخ
 2. علیرضا - بهمن ۴, ۱۳۹۷ در ۱۱:۳۵ ق.ظ

  سلام ببخشید هزینه سونوگرافی از چه قیمت تا چه قیمت هست حدودا ؟

  پاسخ
  • sadrclinic - بهمن ۷, ۱۳۹۷ در ۸:۵۱ ق.ظ

   سلام با این شماره ۵۵۶۲۹۵۶۷ تماس بگیرید راهنماییتون می کنند .

   پاسخ

پاسخ

سه − دو =