بخش چشم

بیماریهای چشم

چشم یکی از حساس ترین اعضای بدن به حساب می آید بنابر باید برای مراقب از چشم اهمیت زیادی قایل شد . در ادامه به معرفی برخی بیمارهای چشم خواهیم پرداخت .

نزدیک بینی چشم

یکی از رایج ترین مشکلات چشم به حساب می آید . نام دیگر این بیماری چشم  ، میوپی می باشد . در نزدیک بینی چشم ، بیمار هر چیز در فاصله نزدیک را خوب مشاهده می کنید و دید بیمار برای مشاهده هر چیزی در فاصله دور تار می شود .

  • وجود موارد زیر ممکن است فرد را دچار نزدیک بینی کند :
  • از پدر و مادر یک نفر و یا هر دو به این بیماری مبتلا باشند .
  • مطالعه کردن از زاویه نزدیک به مدت طولانی .
  • علائم نزدیک بینی چشم
  • تار دیدن اجسام به ویژه در فاصله دور .
  • دو بینی در هنگام مشاهده اطراف .
  • خستگی بیش از حد چشم ها .
بخش چشم

بخش چشم

درمان نزدیک بینی چشم

برای درمان این بیماری میتوانیم از عینک و یا لنز استفاده کرد و یا در برخی مواقع با تشخیص متخصص چشم می توان عمل جراحی نیز انجام داد .

دوربینی چشم

این بیماری در اکثر مردم در ابتدای تولد وجود دارد و در کودکی این مشکل برطرف می شود . نام دیگر این بیماری هایپروپی می باشد . در دوربینی چشم ، بیمار هر چیز در فاصله دور را خوب مشاهده می کنید و دید بیمار برای مشاهده هر چیزی در فاصله  نزدیک تار می شود .

پیر چشمی

اگر فرد در هنگام خواندن مطالب ریز نتواند به خوبی بخواند ، در واقع دچار پیری چشم شده است . نام دیگر این بیماری  پرسبیوپی می باشد . این بیماری معمولا در سن بالای 40 سال آغاز می شود .

درمان پیر چشمی

برای رفع این مشکل متخصص چشم برای بیماری عینک مطالعه و یا عینک دو کانونی میدهد .

آستیگماتیسم چشم

بیماری آستیگماتیسم بسیار شایع می باشد و بر اثر انحنای قرنیه و نامنظمی قرنیه رخ می دهد . در آستیگماتیسم ، فرد بیمار ممکن است علاوه بر تار دیدن اشیا در دور اشیا در نزدیک هم تار ببیند .

درمان آستیگماتیسم

با عینک و یا لنزهای عدسی می توانیم این مشکل را برطرف کنیم همچنین با تشخیص پزشک می توان جراحی انجام داد و این مشکل را برطرف نمود .

 بیمار آب مروارید

این مشکل معمولا در سن بالای 80 سالگی اتفاق می افتد و فرد بیمار به مرور زمان دچار تاری در دید می شود و موجب می شود در هنگام رانندگی ، مطالعه و همچنین دیدن در هنگام شب دچار مشکل شود . مصرف دخانیات از جمله سیگار،  بیماری دیابت و نور آفتاب باعث می شود خطر ابتلا به این بیماری افزایش پیدا کند .

 رتینیت پیگمنتوزا

اين مشکل مي توانى يك بيماري ارثي باشد و فرد مبتلا از پدر و یا مادر خود به ارث برده باشد .  اگر درمان نشود ممکن است منجر به نابینایی فرد شود  . مصرف ویتامین A با ىوز بالا می تواند باعث کاهش احتمال نابینایی شود .

فلوتر

فلوتر و یا بیماری مگس پران به نوعی از مشکل چشم می گویند که فرد لکه و یا نقاط تاری در بینایی مشاهد می کند .این مشکل در بینایی تا زمانی بی خطر می باشد که این لکه بسیار بزرگ نباشد و بینایی مختل نکند . ولی اگر این لکه بزرگ شود نیاز به مراجعه فوری به پزشک دارد .

آمبلیوپی

گاه ممکن است در کودکی یک چشم نتواند به خوبی ببیند د راین صورت مغز این مشکل چشم دیگر را پشتیانی می کند . در صورتیکه برای درمان این مشکل در بینایی در کودکی اقدامی صورت نگیرد ، منجر به از دست دادن بینایی می شود .

گل مژه

گل مژه به برآمدگی در چشم که مانند یک جوش قرمز می باشد می گویند . این برامدگی معمولا در نزدیکی پلک ظاهر می شود و نوعی عفونت پلک می باشد . این بیماری دوره درمان کوتاهی دارد و معمولا در طول یک هفته بهبود می یابد . نکته مهمی که باید در هنگام ابتلا به گل مژه به آن توجه کرد این است که از قرار دادن لنز در چشم در طول دوره درمان خود داری کرده و چشم ها را آرایش نکنید .

 آلرژی

آلرژی چشم موجب خارش چشم و آبریزش آن می شود . با مراجعه به پزشک متوجه می شوید از چه مواردی باید اجتناب کنید که معمولا موی حیوانات ، غبار و چمن می باشد .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر ، گروه مدیریت سایت کلینیک صدر

پاسخ

11 + هفده =