بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم

یکی از مشکلات بارداری که ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود ، بارداری خارج از رحم می باشد . این مشکل از موارد اورژانسی به شمار می آید که باید هرچه سریعتر تشخیص داده شود و در صورتی که تشخیص داده نشود ممکن است منجر به عوارض جبران ناپذیر گردد  . در ادامه به دلایل ایحاد این مشکل خواهیم پرداخت …

بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم

همانطور که  از نام این نوع باردری مشخص می باشد ، جنین در قسمتی خارج از رحم تشکیل می شود

این مشکل در ابتدای بارداری رخ می دهد و به گونه ای نمی باشد که ابتدا داخل رحم صورت بگیرد و سپس خارج شود .

جنین از همان ابتدای بارداری در داخل لوله های رحمی تشکیل می شود و باید به تدریج در داخل رحم قرار بگیرد . اگر این اتفاق رخ ندهد و به داخل رحم نرود ، بارداری خارج از رحم ایجاد می شود .

از دلایل اهمیت به این نوع بارداری این است که یکی از مهم ترین علت های مرگ و میر مادران حتی در کشور های پیشرفته است .

دلایل مهم ایجاد بارداری خارج از رحم

در مرحله اول شاید دلیل خاصی برای بارداری خارج از رحم پیدا نشود ولی گاهی ممکن است به دلیل زیر ایجاد شود :

از شایع ترین دلایل آن باریک شدن دیواره رحم می باشد . این مورد باعث می شود که تخمک ها به راحتی قادر به عبور از لوله رحم نباشند .

عفونت رحم ( مانند بیماری تناسلی سوزاک ) ، عفونت باعث باریک شدن لوله های رحم می گردد در نتیجه ممکن است باعث ایجاد بارداری خارج از رحم می شود .

برخی از زخم های بعد از جراحی ناحیه شکم

سابقه عمل جراحی در لگن

تومور لگنی

آپاندیس

جالب است بدانید برخی از بانوان برای جلوگیری از بارداری لوله های رحم خود را می بند و با خیال آسوده گمان می کنند که هیچ راهی برای بارداری آنها وجود ندارد . در صورتی که اگر بارداری برای این افراد رخ دهد ، بارداری خارج از رحم می باشد و بسیار خطرناک است .

بانوانی که از روش IUD برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند نیز باید بدانند در صورتی که یک عدم موفقیت داشته باشد عوارض ان به صورت بارداری خارج از رحم می باشد .

تشخیص بارداری خارج از رحم

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی بارداری خارج از رحم در همان ابتدا قابل تشخیص می باشد . اگر در زمانی که ساک بارداری باید داخل رحم تشکیل شود در سونوگرافی مشاهده نشود بارداری خارج از رحم می باشد .

مادران در ابتدای بارداری توجه داشته باشند که اگر خونریزی غیر عادی دارید و همراه با درد می باشد هر چه سرعت به پزشک مراجعه نمایید تا با انجام یک تست ساده این مشکل شما بررسی شود تا در صورت وجود بارداری خارج از رحم اقدام به سقط جنین نماید . اگر در ابتدای بارداری این مشکل بررسی شود ، به راحتی می توان با دارو سقط صورت بگیرد .

درمانگاه خیریه صدر ، یکی از بهترین کلینیک در جنوب تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره می توانید با شماره۵۵۶۱۷۱۷۰ تماس حاصل نمایید .

پاسخ

دوازده + 17 =