انواع دیابت

انواع دیابت

سومین قاتل شناخته شده در ایران، دیابت می باشد . بسیاری از افراد در همان ابتدای مبتلا شدن آگاهی لازم را نداشته و به درمان دیابت نمی پردازند . بنابراین شناسایی انواع دیابت و اقدام به موقع جهت درمان یکی از مهم ترین نکات در این زمینه است .

انواع دیابت

انواع دیابت

دیابت چیست ؟

یکی از بیماری های خطرناک در اصولا در افراد بالای ۱۸ سال رخ می دهد و سومین دلیل مرگ و میر در ایران شناخته شده، دیابت می باشد . این بیماری به عنوان مرگ خاموش شناخته می شود . بهتر است از ابتلا به آن پیشگری شود. و یا در صورت ابتلا به درمان آن پرداخته شود .

انواع دیابت

دیابت یک نوع اختلال متابولیسم است سه نوع دیابت نوع اول وجود دارد: نوع ۱، نوع ۲ و دیابت حاملگی.

دیابت نوع یک

در واقع دیابت نوع یک، نوعی بیماری خود ایمنی می باشد که شیوع آن نسبت به سایر دیابت کمتر است . این نوع از دیابت اصولا در افراد جوان و یا کودکان قابل مشاهده می باشد.

دیابت نوع دوم

از شایع ترین نوع دیابت، دیابت نوع است . اصولا افرادی که سن بالا دارند به این نوع از دیابت مبتلا می شوند.

دیابت بارداری

یکی از انواع دیابت، دیابتی می باشند که بانوان باردار به آن مبتلا می شوند . اگر زیر ۶ هفته دچار دیابت شده اید، باید به دقت مراقب آن باشید . انجام تست قند خون باید در زمان های لازم تکرار شود . مادرانی که دیابت بادراری دارند احتمال به دنیا آوردن کودکانی چاق در آن ها بیشتر است.

تشخیص دیابت

آزمایش خون نشان دهنده می شود. میانگین قند خون شما در طی دو تا سه ماه گذشته بررسی می شود.

اگر قند خون ناشتا ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه باشد، شما به دیابت مبتلا هستید .

انجمن دیابت آمریکا توصیه غربالگری معمول برای ابتلا به دیابت نوع ۲ در سن ۴۵ سالگی، به خصوص برای افرادی که مبتلا به اضافه وزن می باشند توصیه می کند . اگر نتایج طبیعی باشد، هر سه سال یکبار تکرار شود. اگر نتایج به مرز نرسیده باشد، وقت آن رسیده که مجددا برای آزمایش دیگری مراجعه کنید .

غربالگری نیز برای افراد زیر ۴۵ سال و اضافه وزن توصیه می شود، اگر سایر بیماری های قلبی یا عوامل خطر ابتلا به دیابت وجود داشته باشد، مانند شیوه زندگی بی تحرک، سابقه خانوادگی دیابت نوع ۲، سابقه شخصی دیابت بارداری یا فشار خون بهتر است قبل از ۴۵ سالگی نیز برای انجام این تست اقدام نمایید .

جهت دریافت مشاوره از پزشک داخلی درمانگاه خیریه صدر  می توانید با شماره ۵۵۶۲۹۵۶۷ تماس حاصل نمایید .
پیج
اینستاگرام درمانگاه صدر

بعد از تشخیص دیابت چه باید کرد ؟

  • کاهش وزن
  • تغذیه سالم
  • ورزش منظم
  • استفاده از روش های درمان انسولین
  • نظارت بر قند خون

این مراحل کمک می کند که سطح قند خون خود را به حالت طبیعی نزدیک تر کند، که می تواند تاخیر یا جلوگیری از عوارض باشد.

نتیجه گیری

یکی از بیماری های خطرناک که به عنوان مرگ خاموش شناخته می شود، دیابت می باشد . دریابت دارای انواع مختلفی بوده که پزشک بعد از اطلاع از نوع دیابت شما می تواند اقدام به درمان دیابت نماید .

سایر مقالات

نشانه بیماری اوتیسم

درمان سینوزیت

درمان سرطان سینه

 

پاسخ

2 × 1 =