آزمایشات و سونوگرافی های دوران بارداری

آزمایشات و سونوگرافی های دوران بارداری

سونوگرافی

سونوگرافی بارداری در واقع امواجی از جنس صوت است که برای خانم های باردار استفاده می شود و خطری مادر و جنین را تهدید نمی کند.

زمان سونوگرافی برای بارداری

وقتی که خانمی متوجه مثبت بودن تست بارداری خود می شود باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کند و نباید مراجعه به پزشک را به تاخیر بیاندازد. در صورت به تاخیر انداختن سونوگرافی ممکن است حاملگی خارج از رحم تشخیص داده شود و در صورت تشخیص دیرهنگام موجب مرگ مادر می شود. بنابراین بهتر است به محض مثبت بودن جواب آزمایش بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا پزشک تاریخ انجام اولین سونوگرافی را مشخص کند. قابل ذکر است که سونوگرافی واژینال هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد و باعث سقط جنین نمی شود. با انجام سونوگرافی می توان رحم و تخمدان ها را از فاصله نزدیک مورد بررسی قرار داد و از طبیعی بودن بارداری اطمینان حاصل کرد.

بعد از مثبت بودن تست بارداری، باید بررسی و آزمایشات لازم در کلینیک صدر که یکی بهترین کلینک ها برای انجام سونوگرافی های دوران بارداری می باشد، انجام گیرد . کلینیک صدر، بهترین درمانگاه در جنوب تهران می باشد.

سونوگرافی واژینال، هفته پنجم بارداری

سونوگرافی واژینال باید در هفته پنجم بارداری انجام شود تا از طبیعی بودن بارداری اطمینان حاصل شود. سن مادر در تعداد انجام سونوگرافی تاثیری ندارد. آنچه اهمیت دارد این است که عوامل بروز خطر در دوران بارداری به حداکثر برسد. یکی از مشکلاتی که مادران می توانند در دوران بارداری داشته باشند امکان کم شدن طول دهانه رحم است. در این مورد باید چندین بار سونوگرافی انجام داد تا بتوان در مورد نوع درمان تصمیمات لازم را گرفت. بنابراین تعداد سونوگرافی بستگی به، میزان ریسک های خطر در دوران بارداری، افزایش می یابد. معمولا بارداری های زیر ۱۸ سال و بالای ۳۵ سال پرخطر محسوب می شوند.

سونوگرافی هفته ۱۱ تا ۱۳ بارداری

به دلیل عدم دسترسی به آزمایشات غربالگری در بعضی از شهرها، سونوگرافی NT می تواند جایگزین بهتری باشد. سونوگرافی NT تا هشتاد درصد قدرت تشخیص را دارد. اگر همه موارد مورد نظر پزشک در سونوگرافی هفته پنجم طبیعی باشد سونوگرافی های بعدی بین هفته ۱۱ تا ۱۳ بارداری به عنوان غربالگری نوبت اول انجام می شود که فاکتوری به اسم NT در آن چک می شود. حساسیت این سونوگرافی بسیار بالاست و نیاز به تجربه بالا دارد و توصیه می شود که مادران حتما این سونوگرافی را در بهترین درمانگاه زنان و زایمان در تهران انجام دهند. عدد ارسالی از طرف مرکز سونوگرافی اهمیت زیادی دارد و پزشک با اطمینان به این عدد، روند بارداری را پیگیری می کند.

آزمایشات و سونوگرافی های دوران بارداری

آزمایشات و سونوگرافی های دوران بارداری

عدد سونوگرافی NT

عدد بالای ۳، در سونوگرافی NT، نیاز به ارزیابی دارد و حتما باید از مایع دور جنین نموداری برداری شود و مورد آزمایش قرار گیرد. می توان صدکهایی را بر اساس طول فرقی- دنبالچه ای تعیین کرد و طبق نموداری که سونولوژیستها دارند به طبیعی بودن این عدد پی برد.

سونوگرافی طول بینی

در سونوگرافی NB، می توان عدد طول بینی را بدست آورد و بر اساس آن تشخیص داد که استخوان تشکیل شده است یا خیر. در هفته سیزدهم استخوان بینی باید دیده شود. یکسری ملاک ها در سونوگرافی ها وجود دارد که اگر مشاهده نشود امکان ابتلا به سندرم دان در جنین بوجود می آید.

سونوگرافی هفته ۱۸ تا ۲۰ بارداری

در صورت طبیعی بودن سونوگرافی دوم، سونوگرافی بعدی در هفته هجدهم تا بیستم انجام می شود. در این هفته ها، ژنتیک سونوگرام یا سونوگرافی آنومالی انجام می شود. در این سونوگرافی پزشک جنین را به طور کامل از نظر وضعیت چشم ها، گوش ها، بینی، فرم سر، قفسه سینه، لب شکری بودن یا نبودن، نمای چهار حفره ای قلب، طول دست ها، تعداد انگشتان و … مورد بررسی قرار می دهد.

سونوگرافی بعد از هفته بیستم

جنین در ماه هفتم تقریبا یک کیلوگرم است و بعد از آن سرعت وزن گیری بسیار بالا رفته بطوری که در دوماه آخر به وزن ۳ تا ۴ کیلوگرم می رسد. سونوگرافی های بعد از هفته بیستم بیشتر برای بررسی وزن جنین، دور سر جنین و طول استخوان ران انجام می گیرد. عدد بدست آمده باید با سن جنین تطابق داشته باشد در غیر اینصورت این هشدار داده می شود که اشکالی در کار وجود دارد. در چنین شرایطی مادر باید به صورت مداوم مورد سونوگرافی قرار گیرد و روند وزن گرفتن جنین بررسی شود.

پاسخ

1 × 3 =

Call Now Button