آزمایشات غربالگری دوران بارداری

آزمایشات غربالگری دوران بارداری

بحث غربالگری برای سلامت جنین جزء مباحثی است که در مورد آن مطالبی به گوش همه ما رسیده است اما هیچ آگاهی از مفهوم آن به طور دقیق نداریم. در ادامه مقاله به تعریف روشنی از غربالگری در دوران بارداری و هدف هایی که این روش دنبال می کند پرداخته می شود.

هدف از انجام غربالگری در دوران بارداری

یکی از دغدغه های بسیار مهم و اساسی برای یک مادر تولد یک نوزاد سالم می باشد. بر این اساس پیشرفت هایی که امروزه در رشته رادیولوژی و سونوگرافی اتفاق افتاده می توان با استفاده از روش های ساده و کم عارضه و بی عارضه، وجود ناهنجاری ها را در جنین  مشخص کرد و از تولد نوزادانی که دچار ناهنجاری های شدید هستند جلوگیری کرد.

بر این اساس یک سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری به عنوان غربالگری سه ماهه اول به مادران باردار توصیه می شود و یک سونوگرافی دوم به عنوان غربالگری سه ماهه دوم که این سونوگرافی ها برای تشخیص بسیاری از آنومالی های اصلی و ناهنجاری های جنین مورد استفاده قرار می گیرد. همراه با آن  برای بالا بردن دقت کار این روش های غربالگری از یک سری آزمایش های خون مادر هم کمک گرفته می شود تا ترکیب آنها مادران را از نظر ریسک ابتلا به جنین مبتلا به ناهنجاری مشخص کرد.

این معقوله در واقع تعیین ریسک در قدم های بعدی می باشد. یعنی با استفاده از سونوگرافی سه ماهه اول و آزمایش خون مادر و همچنین سونوگرافی سه ماهه دوم به همراه آزمایش چهارگانه خون مادر ، گروه های پر خطر را از میان افراد سالم جدا می شود.

آزمایشات-غربالگری-دوران-بارداری

آزمایشات-غربالگری-دوران-بارداری

انواع آزمایشات غربالگری دوران بارداری

تست های غربالگری دوران بارداری مرحله اول و دوم به مجموعه ای از بررسی های سونوگرافی و آزمایشی اطلاق می شود که طی چند مرحله انجام می شود. طی این غربالگری گروه های پر خطر و کم خطر تعیین می شوند. و باید این نوع آزمایشات در بهترین و دقیق ترین آزمایشگاه انجام شود.

غربالگری در سه ماهه اولیه دوران بارداری

غربالگری سه ماهه اول بارداری معمولا از هفته ۱۱ تا هفته ۱۳ بارداری انجام می شود که طی آن ناهنجاری های کروموزومی مشخص می شود. یکی از موارد نگران کننده برای والدین کاهش ریسک ابتلا به این ناهنجاری ها می باشد. سندروم داون یکی از بیماری های نسبتا شایعی می باشد که در اثر اختلالات کروموزومی ایجاد می شود.

یکی از سونوگرافی های مهم در این دوره سونوگرافی NT می باشد. از این سونوگرافی جهت تشخیص و غربالگری بیماری هایی مانند سندروم داون استفاده می شود. سونوگرافی NT  بر اساس تعیین میزان ضخامت پوست پشت گردن جنین اندازه گیری می شود. بسیاری از آنومالی ها هم ممکن است با افزایش این ضخامت پوست پشت گردن جنین یا به اصطلاح NT تشخیص داده می شوند. در این میان هر چه سن مادر افزایش پیدا کند احتمال بروز سندروم داون و بسیاری از اختلالات کروموزومی دیگر نیز افزایش پیدا می کند.

در غربالگری های سه ماهه اول بارداری از آزمایش خون در کنار سونوگرافی جهت افزایش دقت غربالگری استفاده می شود.

برای تشخیص و درمان تنبلی تخمدان، باید تصویربرداری در بهترین سونوگرافی ها انجام شود. کلینیک صدر یکی بهترین کلینک ها برای انجام انواع سونوگرافی می باشد . سونوگرافی کلینیک صدر یکی از سونوگرافی خوب در جنوب تهران می باشد .

برای مراجعه به درمانگاه صدر با شماره ۵۵۶۱۷۱۷۰ و یا ۵۵۸۱۶۴۵۵ تماس حاصل نمایید . 

غربالگری سه ماهه وسط بارداری

این غربالگری شامل یک آزمایش خون و اسکن از رحم و جنین می باشد و از طریق آن می توان یک ارزیابی صحیح و کلی از شکل و ساختار کلی جنین انجام داد. در این سونوگرافی تمام قسمت های بدن جنین مورد بررسی قرار می گیرد

یک روش غربالگری تهاجمی دیگری نیز وجود دارد که شامل نمونه برداری از پرزهای کریونی جنین یا مایع آمنیوتیک اطراف جنین می باشد. طی این روش مقدار کمی از آن مایع را با هدایت سونوگرافی کشیده می شود و آزمایش کروموزومی انجام می شود. در واقع افرادی که در ریسک آنها در مراحل اولیه بالا باشد، انتخاب می شوند و برای غربالگری تهاجمی آمینوسنتز ارجاع داده می شوند که در این آزمایش امکان بیماری های کروموزومی مشخص می شود.

نتیجه گیری

در بحث سلامت جنین نیز از روش هایی استفاده می شود که می توان با استفاده از آن آنومالی و ناهنجاری هایی که ممکن است در جنین وجود داشته باشد مطلع شویم. از جمله این روش ها سونوگرافی و آزمایشات ضروری و مورد نیاز در دوران بارداری می باشد.

مقلات مرتبط :

بارداری های پر خطر

بارداری خارج از رحم

سونوگرافی داپلر در جنوب تهران

پاسخ

5 × 2 =

Call Now Button